Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sokolský výlet do rakouských Alp

12. 10. 2007


Sokolské výlety a sokolská setkání mají svou dlouholetou tradici, sokolské setkání v rakouském Oetzu je svou atmosférou a úchvatným přírodním prostředím výjimečné. Proto jsme se v naší sokolské jednotě, kde se scházíme pravidelně celý rok ke společnému cvičení, dohodli ještě jednou tato místa společně navštívit.

 


Každý rok o svatodušních svátcích, které znamenají prodloužený víkend o svatodušní pondělí (ve většině zemí západní Evropy), uspořádá některá ze sokolských jednot Zahraniční obce sokolské setkání v rakouském Oetzu. Letos byla organizací pověřena TJ Sokol Mnichov. Byl uspořádán volejbalový turnaj, přespolní běh kolem Piburského jezera v několika žákovských kategoriích i různých věkových kategoriích pro dospělé. Dále jsou součástí tohoto několikadenního pobytu turistické akce a pobyt v přírodě – včetně večerních táboráků.
Za krásného slunečného dne jsme vychutnávali přírodní krásy při výletu do turistického střediska Sölden a Vent, ležícího ve výšce 1900 metrů, obklopeno třítisícovkami, s vysokohorským rostlinstvem – nádherně rozkvetlými loukami, dále rašeliništi s kvetoucími hořci. Po návratu do oetzalského údolí jsme měli možnost navštívit Aqua dóm s termálními prameny nebo se vypravit kolem Oetziho vesničky k vodopádům Stuibenfall.
¨Při setkání v Oetzu přispívají různé sokolské jednoty svým programem – letos Sokol Říčany u Prahy přivezl účastníkům velice hodnotné vystoupení akrobatického rokenrolu. Asi dvacetičlenná skupina sokolíků od 8 do 15 let se svými sympatickými cvičiteli předvedli svižné a temperamentní skladby, z nichž dvě budou v září reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa ve Švýcarsku. Věříme, že s velkým úspěchem.
Součástí setkání v Oetzu je uctění památky Dr.Miroslava Tyrše, zakladatele Sokola, který v těchto místech v roce 1884 zahynul. V pondělí dopoledne byla sloužena mše svatá pod širým nebem, mezi štíty hor, mnichovským farářem P.Švehlou. „Slova Bible i písně s duchovním obsahem vždycky člověka potěší a naplní. Kéž nikomu z nás toto bohatství nechybí. Děkuji Vám, že jsme spolu mohli prožít tuto bohoslužbu,“ byla jeho závěrečná slova.
Podél hučící, dravé řeky Aache přešli všichni účastníci k pamětnímu kameni, kde Americká obec sokolská jako první v padesátých letech minulého století umístila pamětní desku. Později sem přidala svou desku i Česká obec sokolská. Malá slavnost byla ukončena zazpíváním československé hymny.
Ještě jeden silný zážitek nás čekal na zpáteční cestě. Podle programu jsme navštívili se Wattens, poblíž Innsbrucku, Kristallwelten Swarovski. Umělecká galerie soudobé multimediální kultury fascinuje třpytem krystalů, inscenováním proměnlivé formy světla, barev, hudby, poezie – kaleidoskop s nekonečnými vjemovými variacemi. Budete-li mít někdy příležitost, určitě tento mezinárodně uznávaný prezentační projekt firmy Swarovski navštivte.
Stínem zájezdu byl úraz naší cvičitelky Dáši Vančurové. Nevraceli jsme se tedy s radostným Sláva nazdar výletu, ale se starostí, kterou taky někdy život přináší. Zatím léčené pokračuje úspěšně – všichni jí přejeme ze srdce brzké a úplné uzdravení.

 

Za TJ Sokol Staré Město A.Řádková, I.Adamcová